LIFECOACHING.PL COACHING BLOG KONTAKTLifeCoaching.PL

NAUKA I ROZWÓJ OSOBISTY12 REGUŁ NA ŻYCIE

Na podstawie książki Dr Jordan B. Peterson'a - profesor psychologi Uniwersytetu Toronto.

Wprowadzenie

Ostatnio przeglądałem stare graty, papiery, dyplomy i dokumenty które służyły mi jako wspomnienie moich dni w Kanadzie, i jako młody student uniwersytetu. Wówczas, nie miałem pojęcia że ciekawy, lubiany, bystry, choć trochę śmieszny profesor psychologi zostanie gwiazdą internetu - a przynajmniej wśród młodych klasycznych liberałów i konserwatywnych mężczyn - ale nie tylko. Toronto, w mojej pokornej opinii, należy wśród najbardziej 'feministycznych' miast na świecie - opętany post-modernistyczną, neo-marksistowską kulturą. Gdy profesor, publicznie zadeklarował że nie będzie przestrzegał nowe prawa prowincji Ontario, które zmuszają ludzi do użycia nowych określeń dla transgenderowych ludzi którzy nie wierzą w binarnym, dwu-płciowym systemie - spotkał się z publiczną krytyką, ale również zainteresował wielu ludzi swoją osobą i pracą.

Zainspirował nowe pokolenie mężczyzn w Ameryce Północnej i na całym świecie by nie pogodzili się z obecnym nihilistycznym stanem rzeczy i pozostawali ofiarami losy współczesnego świata. Zainspirował ich 'odpowiedzialnością' - to jest - branie odpowiedzialności za siebie. Krok pierwszy, klasycznie brzmi: "Clean your room" (posprzątaj twój pokój) - reszta to już z górki. Poniżej mam przyjemność przedstawić wam podsumowanie najnowszej książki mojego współczesnego wzorca i bohatera którego podziwiam, i w dużej mierze, dzięki któremu stałem się psychoterapeutą i coachem. Panie i panowie, oto przedstawiam dwanaście reguł na życie.

Robert V. Fantini, HBA, B.Ed, MBA

Podsumowanie "12 Reguł na Życie: Antydota na Chaos"


Reguła 1. "Stój prosto, z ramionami do tyłu" - często ludzie mają złe postury, i ma to efekt na ich samopoczucie. Na przykładzie homarów, naukowcy zauważyli że po wygranej walce, homar-zwycięzca staje się większym, dumniejszym, sygnalizując swoje zwycięstwo, a przy tym zwiększa prawdopodobieństwo wygranej następnej walki. Przegrany homar, kurczy się, i również zmniejsza szansy na wygraną podczas następnej walki (efekt św. Mateusza się tu kłania). Walczą one o dominację w hierarchi. Zależnie gdzie znajdują się w hierarchi, zwiększa czy zmniejsza się poziom ich serotoninu - chemicznego związku odpowiedzialny w układzie nerwowym za regulację poczucia depresji oraz szczęścia. Gdy podano tym przegranym homarom anty-depresanty, znowu postawały z chęcią do walki. Wnioskuje się więc, że przegrana walka która sprawiła że homar się skurczył w rozmiarze przyczyniła się do obniżenia poczucia serotoninu, zwiększając poczucie depresji - można odwrócić po przez zmieniając naszej postury. Zwycięska postura - stając wysoko, zarzucone ramiona do tyłu podniesie poziom serotoninu, które sprawi że na biologiczno-chemicznym poziomie, poczujemy się lepiej, t.j. pewniejszymi siebie. Ludzie dzielą podobny układ nerwowy z homarami od ponad ćwierć miliarda lat, a dobra postura jest pierwszym krokiem by zmienić kierunek życiowy by móc żyć lepiej.

Reguła 2. "Traktuj siebie tak jak byś był odpowiedzialny za kogoś na kim Tobie zależy" - Złota reguła nam mówi żeby traktować innych tak jakbyśmy chcieli być traktowani. Ale duża część osób traktuje innych lepiej niż samego siebie. Na przykład psa. Jeśli weterynarz powie by kupić lekarstwo i podawać regularnie, często tak zrobimy - bo nam zależy na swoich pociechach. Ale często lekceważymy rzeczy które nam samym by pomogło. Dieta, branie lekarstwa, za dużo picie alkoholu, palenie, narkotyki, brak ćwiczeń. Jeśli zajmiemy się sobą tak jak o kogoś na kim nam zależy, jesteśmy w stanie ruszać góry. Pomyśl co nie jeden romantyk nie zrobi dla miłości upatrzonej osoby. ALbo co rodzic zrobi dla dobra swoich dzieci. Musimy nauczyć kochać siebie i dbać o siebie. Nie jest to tylko dobre dla nas, ale również moralnym obowiązkiem

Reguła 3. "Zaprzyjaźnij się z ludźmi którzy chcą co najlepsze dla Ciebie" - znajomi, nawet najbliższa rodzina jest w stanie nie cieszyć się naszymi dobrymi wieściami, pozostając w nas smak goryczy. Inni będą zaniżać naszych osiągnięć, lub oskarżą o przechwalanie się. Być może to wywodzi z zazdrości. Może czują się gorzej przez to że Tobie się coś udało (nie zasłużonego) - a oni sami będą mieć pretensji do Ciebie. Trzeba uważać na ludzi którzy wolą Cię ciągnąć w dół do ich stopnia nihilistycznego poczucia nędzy i niedoli zamiast wpiąść się górę. Nie każdy będzie Ci prawdziwym przyjacielem - mogą być zawistni. Czasami jak coś przykrego nam się zdarzyło i dzielimy się z kimś - zamiast Cię współczuć - z braku ciepliwości zaczną opowiadać o tym co im się przydarzyło, a niektórzy skrycie będą się cieszyć z Twojego niepowodzenia (schadenfreude) - zatem należy uważać z kim dzielisz się dobrymi (oraz przykrymi) wieściami.

Reguła 4. "Porównaj Siebie do kogo byłeś wczoraj, nie do innych kim są dziś" - Wszyscy jesteśmy różni. Szczególnie po 30-ce. Mamy inne pochodzenia, inne dorastanie, różne zdolności, układy rodzinne, inne doświadczenia życiowe które nas kształciły i nasze losy życiowe. Młodzi w dużym stopniu są podobni. Chodzą do szkoły, mało wiedzą i się uczą. Po ukończenia szkoły, kiedy życie stoi otworem przed nami musimy dokonać decyzje. Rezultaty będą bardzo różne. Niektórzy winę kładą na system kapitalistyczny. Bogaci się bogacą, biedni biednieją. Lecz psycholodzy i socjolodzy zauważyli że efekt św. Mateusza, czy reguła Pareto (80/20), jest spotykany w najprzerózniejszych sferach życiowych - i to w jeszcze bardziej rozbieżny sposób. Generalna reguła wygląda mniej więcej tak: "Pierwiastek liczby uczestników w każdej dziedzinie jest osiąga połowę wszystkich rezultatów" N.p. W 10-osobowej firmie, trzy osoby odpowiadają za 50% sukcesu. W 100 osobowej firmie - tylko 10 z nich przyczynia sie do połowy sukcesu. Podobnie jest sytuacja w innych dziedzinach jak na przykład w sztuce. Bardzo mała liczba piosenkarzy, aktorów, naukowców, (i coachów) odnoszą ogromny sukces. Najbogatsi 85 osób na świecie posiada bogactwo co połowa najbiedniejszych osób razem wziętych. Weżmy przykład: Ilu klasycznych kompozytorów możesz wymienić? ... czy po piątym nazwisku było już ciężko? Dlatego, by móc godziwie żyć, nie należy porównywać się do innych - przecież i tak nie wiemy jak wygląda ich życie. Idolujemy popularnych celebrtów - aczkolwiek, dużo z nich mają uzależnienia narkotykowe, myśli samobójcze i podobne kryzysy egzystencjonalne. Starajmy się być lepsi od kogo byliśmy wczoraj. To jest własciwe podejście by iśc naprzód a nie utkwić w miejscu.

Reguła 5. (szczególnie dla rodziców) "Nie pozwól dzieciom by się zachowywali w taki sposób byś ich nie polubił" - Pomimo że powyższa reguła brzmi jako sposób aby dać sobie święty spokój od czasami szaleńczej energii dzieci nie jest w cale dla dobra rodziców. Dla dobra dzieci, wychowujemy dzieci by zostali społecznie tolerowani, i lubiani. Jeśli pozwolimy by dzieci zachowywali się tak, że ich przestajemy lubić - to najprawdopodobniej inni też nie polubią ich zachowanie i będą chcieli od nich się odsuwać. Osamotnienie dzieci ma skutki na całe życie, ponieważ przez cały okres dojrzewania uczymy się jak dostosowywać się do ludzi i otoczenia. Ta umiejętność będzie nam służyć przez całe życie, i przyczyni się do ich (i naszego) sukcesu.

Reguła 6. "Uporządkuj własny dom (lub pokój) zanim skrytykujesz innych i świat" - Trochę to przypomina cytat Goethe'go: "Niech każdy posprząta przed własnym domem i cały świat będzie czyste". Profesor Peterson próbuje nas przekonać że musimy włożyć wysiłek i starać się by polepszyć naszych żyć. Obwiniając cały świat za nasze niepowodzenie nie jest sprawiedliwe, skoro sami nie staraliśmy by polepszyć naszą własną obecną sytuację. Kładąc wine na zewnętrzne siły i czynniki (choć czasami uzasadnione) pozwala nam uciec od odpowiedzialności wobec samych siebie. Prowadzi to do nihilistycznego prowadzenia. Odbiera nam możliwośc

Reguła 7. "Podążaj za tym co ma znaczenie dla Twojego życia - a nie to co łatwe do osiągnięcia" - Poczucie szczęścia ma dużo wspólnego z podążaniem za czymś co ma znaczenia dla nas. Ważne jest proces myślenia by uświadomić sobie co to jest takiego co ma dla nas prawdziwe znaczenie. Łatwo jest się pomylić. Często ludzie podążają za 'pasjami' na przykład artystycznych przedsięwzięć ponieważ chcą być adorowani, kochani, lubieni, szanowani. Albo syn lub córka biznesmena pójdzie na łatwiznę i pójdą w ślady rodziców - bo już wszystko wiedzą... nie jest to konieczne złe oczywiście... ale musi to być decyzja podejmowana rozsądnie. Długoterminowe cele powinne przewyższać krótkoterminowe zachcianki, i powinniśmy się starać być wierni ku naszym długoterminowym celom.

Reguła 8. "Mów prawdę - a przynajmniej przestań kłamać" - Im więcej ludzi jest patologicznych - przyczynia się to do patologi społeczeństwa. Często ludzie mówią rzeczy które do końca w nich nie wierzą. Czasami (a raczej za często) nie myślimy nad tym co mówimy. Przysłowie mówi że "ludzie nie mają myśli - myśli mają nas." Ludzie są opętani jakąś ideologią. Nasze społeczeństwo uczą na morały, filozofie, przekazania i zasady - często bez wytłumaczenia - i ślepo jesteśmy zaprogramowani bez przemyślenia. Czasami mówimy rzeczy które cieszą się tzw. 'popularną opinią' - i jest to pewna strategia przeżycia, by przynależyć do pewnej grupy ludzi - sygnalizując cnot, walorów - z angielskiego 'virtue signaling' - do tej grupy ludzi że jesteśmy na tej samej drużynie. Mamy jako istoty ludzkie potrzebę przynaleźności. Lecz kiedy mówimy nieprawdę - to nas niszczy. Oczywiście, jest mała odsetka ludzi psychopatycznych którzy nie mają tak zwanego poczucia winy, i widzą świat w sposób gdzie wszystko to wolno-amerykanka i że skoro ktoś jest głupi i dał się oszukać - to ich wina. I jest to całkiem 'racjonalistyczne' podejście - aczkolwiek, przyczyniając do zubożenia społeczeństwa.

Reguła 9. "Załóż że inni wiedzą coś o czym nie wiesz" - Kiedy wdajemy się w dyskuję z kimś, powinniśmy słuchać uważnie. Może mają inną perspektywę od którego możemy coś wynieść. A przynajmniej daje nam to szansę by zrozumieć z jakiego punktu wyjściowego się wywodzą. Nie jesteśmy najlepszymi wersjami siebie. Może spostrzegli coś w nas które dało by się poprawić. Może otworzą nam oczy na pewień problem, którego nam najbliżsi nie mieli śmiałości nam powiedzieć w obawie przed pogorszeniem stosunków.

Reguła 10. "Mów precyzyjnie kiedy mówisz - artykułuj najdokładniej jak możesz" - Kiedy wdajemy się w dyskuję z kimś, powinniśmy słuchać uważnie. Może mają inną perspektywę od którego możemy coś wynieść. A przynajmnie daje nam to szansę by zrozumieć z jakiego punktu wyjściowego się wywodzą. Nie jesteśmy najlepszymi wersjami siebie. Może spostrzegli coś w nas, jakąś wade, które dało by się poprawić.

Reguła 11. (szczególnie dla rodziców) "Nie przeszkadzaj dzieciom kiedy się bawią (na skateboardzie)" - Instynkt rodzicielski, szczególnie matek, chce chronić dzieci od szkód, bólu i niebezpieczeństw. Dzieci bawiąc się jednak uczą się dużo więcej niż gołe oko widzi. Podczas sportów i konkurencji w które uczestniczą uczą ich że mogą być lepszymi niż są. Starają się przełamać bariery i osiągnąć wyższy poziom zdolności. Nauka jazdy na rowerze często nie obejdzie się bez upadku. Wspinanie się po drzewach które też nie obeszły się całkowicie bezboleśnie uczyły dzieci najprzeróżniejsze rzeczy - często takie które same słowa nigdy nie miałyby taki sam impakt. Bólu nie da się zrozumieć dopóki się go nie doświadcza. Trzeba uważać na to co się robi. Ciągłe chronienie przed potencjalnym niebezpieczeństwem przyczynia się do tego że się stają tchórzami, bez wiary w swoje możliwości. Ale od najmłodszych lat, kiedy dziecko uczy się, doświadcza, i wierzy w swoj możliwości - staje się ono gotów by zmierzyć się z światem. Świat w końcu do odważnych należy - i rozsądne podejmowanie decyzji jest istotne.

Reguła 12. "Pogłaskaj kota (lub psa) kiedy widzisz go na ulicy" - Ciesz się życiem - małymi rzeczami z codziennego życia. Życie bywa przytłaczjący lecz te małe chwile szczęścia mogą dużo wnieść dla poprawy jakości naszego życia. Czasem lepiej nie myśleć o planach przyszłościowe, a koncentrować się na moment. Spróbować przeżyć nie cały rok, ale miesiąc, tydzień, do następnego dnia.

POCZĄTEK BLOGA
WIĘCEJ BLOGÓW
TOP

lifecoaching.pl


© LIFECOACHING | Rights Reserved.